بصره

بصره گذشته ایی تاریخی دارد . برای شناختن این محل چه راهی بهتر از سفر به ان است؟ با هواپیماهای خطوط العراقیه شما سفری امن و کم هزینه به این مکان زیبا و تاریخی خواهید داشت . با گذشته ایی تاریخی وجود مکانهای بسیاری که شما می توانید وقت خود را در ان صرف کنید ،خطوط هوایی العراقیه به شما کمک میکند سفر خود را برنامه ریزی کنید و پروازهایی را متناسب با بودجه خود تهیه کنید .

نمایی از بندر  بصره 

بصره

بصره مکانی تاریخی است و خانه سند باد و مکان بینظیر باغهای عدن است . این مکان از نظر تاریخی بسیار غنی است و محل های دیدنی بسیاری دارد . بصره دومین شهر پر جمعیت و یکی از گرم ترین شهرهای جهان است . دمای این شهر در حالت عادی  45 درجه  است .

در این شهر جنگلها ،مکانهای ورزشی ،کلیساها و محل های تاریخی و بازارهای بسیار وجود دارد. در هر گوشه این شهر چیز جدیدی برای تجربه کردن وجود دارد . بصره زیباییهای زیادی دارد که گردشگران را به خود جذب میکند . از جمله میتوان به باغها و فواره ها و کازینو ها اشاره کرد .

زمانی که خطوط هوایی العراقیه را برای سفر انتخاب میکنید سفر به این مکان کار راحت و اسوده ایی است . بصره در پایین دست رودخانه وجود دارد که به خلیج فارس میریزد . اب و هوای کویری ان باعث شده تا گردشگران بارها و بارها به ان سفر کنند زیرا اب و هوای ان  حالت استوایی   دارد .

اگر به تاریخ، مناظر دیدنی ،و افتاب گرفتن علاقه دارید این شهر بهترین انتخاب برای شماست . در حالیکه از اب و هوای این محل لذت میبرید و سفری امن و ایمنی را با خطوط هوایی العراقیه دارید، در مورد تاریخ ان هم جستجو کنید .

وضعیت حکمرانی در بصره سنتی طایفه ایی است . این شهر دارای طوایف زیادی است مانند:بنی خالد،تمیم ،الجبور،الشوولات، بنی اسد ،بنی سعد،السعدون، بنی منصور،الزفیر و بسیاری از طوایف دیگر  که برخی سنی و برخی شیعه میباشند.

بصره دارای منابع مهم  نفتی یا چاههای نفت زیاد میباشد همچنین دارای یک فرودگاه بین المللی میباشد که با خطوط هوایی عراق شروع به اعاده سرویس به بغداد کرده است.

اقتصاد استان بصره بر پایه استخراج نفت است . علاوه بر نفت میتوان از صنایع غذایی ،نوشابه سازی،پارچه بافی و تولید پوشاک،چوب و کاغذ ،شیمیایی و پتروشیمی ،معدنی و ماشین سازی میتوان نام برد.

بیش از نصف تمام محصول خرمای عراق از نخلستانهای بصره بدست میاید. حبوبات،ذرت،برنج ،و ارزن و انواع میوه ها مانند سیب ،انجیر ،زرد الو ،به ،انار که در میان نخلستانها کاشته میشود از محصولات کشاورزی استان بصره بشمار میرود . محصولات دامی مانند پشم نیز از این استان صادر میگردد.

فرودگاه بصره:

فرودگاه بصره

 نمایی از بندر بصره:

نمایی از بندر بصره

 

مسجد حساویه  بصره:

مسجد حساویه بصره

 نمایی از نخلستانهای بصره:

نخلستان بصره

مرکز خرید بصره :

مرکز خرید بصره

استادیوم بصره :

استادیوم بصره

از اماکن زیارتی و سیاحتی بصره میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-مسجد جامع بصره : که به مسجد امام علی (ع) شهرت دارد و نخستین مسجد ساخته شده در عراق است .امروزه از این مسجد تنها قسمتی از گلدسته و باروی ان باقی مانده است .

2-آرامگاه زید بن صوحان : که از یاران با وفای امیر المومنین (ع)بود و در سال 36 هجری در جنگ جمل به شهادت رسید . آرامگاهش در کوت الزین بصره است .

3- قبر حسن بصری : وی از تابعین و مشاهیر صوفیه است . در سال 21 هجری در مدینه متولد شد و در سال 110 هجری در بصره درگذشت و بر قبر او ساختمانی کهن از قرن هفتم با گنبدی مخروطی قرار دارد .

4-ملا صدرای شیرازی:در یکی از اتاقهای پیرامون قبر حسن بصری ،آرامگاه ملاصدرای شیرازی قرار دارد که در سفر حج در گذشت و در این بقعه دفن گردید.

5- قبر زبیر بن عوام: عمه زاده پیامبر (ص)که در جنگ جمل فعالیت داشتندو به دست فردی بنام ابن الجرموز به هلاکت رسید .

 

 

 

 

جمعیت 3/800/200
مساحت 438/317
سوغات خرما -برنج-ذرت-حبوبات
پیش شماره تلفنی 96440
زبان عربی خلیجی ،کردی
آب و هوا گرم و بیابانی

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز