اطلاعات مورد نیاز بار مسافرین :

یکی از مهمترین بخش ها و ویژگی های سفر ، بار سفر میباشد . اگاهی از میزان بار مجاز مسافرت هنگام پرواز و همچنین داشتن اطلاعات کافی در زمینه شرایط حمل بار و جریمه های بار اضافی یکی از مهمترین نکات سفر های هوایی می باشد که به گردشگران کمک میکنند بتوانند سفر بهتری داشته باشند و از گمراهی در فرودگاه جلوگیری کنند . 

میزان بار مسافردر هر پرواز بسته به مدت پرواز ،داخلی و خارجی بودن آن و همچنین نوع خطوط هوایی متغیر است که این میزان بار مجاز در بلیط صریحا در قسمت وزن بار   Baggage Weight   ذکر شده است . لازم به ذکر است وزن بسته یا چمدان شما نباید بیش از 30 کیلو گرم باشد .در صورت داشتن اضافه بار به ازای هر کیلو گرم بار اضافه ،مسافر میبایستی مبلغ 4 دلار پرداخت نماید .قبل از تحویل بار حتما نسبت به شمارش چمدانها و بسته هایی که قصد تحویل انها را دارید اقدام نمایید . شایان ذکر است قرار دادن برگه ایی شامل نام و نام خانوادگی ،نشانی کامل ،شماره تلفن مبدا و مقصد به زبانهای فارسی و انگلیسی در داخل هر یک از چمدانها خالی  از فایده نخواهد بود . چرا که در صورت مفقود شدن بار و بی نتیجه ماندن  ،اقدامات قانونی صورت گرفته در خصوص یافتن آن این شانس وجود خواهد داشت که مقامات ذیصلاحی که بار مزبور را یافته اند پس از باز کردن آن که قطعا پس از مراحل قانونی صورت خواهد گرفت صاحب بار را شناسایی و بار را تحویل نماید.

 

به یاد داشته باشید که به تعداد چمدانها و بسته هایی که تحویل ایر لاین میدهید می بایست رسید یا (تگ) در اختیار شما قرار گرفته باشد .رسید های تحویل بار یا (تگ) را تا رسیدن به مقصد با دقت نگهداری نمایید.هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد بلافاصله پس از عبور از بخش کنترل گذرنامه به بخش تحویل بار مراجعه و منتظر رسیدن بار خود باشید .در صورت نرسیدن بار نه تنها نباید به هیچ وجه محوطه تحویل بار را ترک کنید ،بلکه میبایستی با مراجعه به  شرکت خدمات هوایی سامان   بخش اشیاء گمشده   فرودگاه امام خمینی (ره) نسبت به تکمیل فرم مربوطه اقدام  نمایید  و رسید  دریافت  نمایید.  همچنین  رسید شرکت سامان   و   تگ چمدان    ، کپی صفحه اول پاسپورت   و  بلیط   الزاما   به  دفتر هواپیمایی  العراقیه  مستقر در فرودگاه امام خمینی تحویل داده شود توجه داشته باشید که اگر بدون انجام  مراحل فوق از محل تحویل بار خارج شوید هیچ مرجعی پاسخگوی شما نخواهد بود . تنها در صورت انجام درست موارد فوق ،ایرلاین مربوطه نسبت به یافتن و تحویل بار ویا غرامت اقدام خواهد کرد.

در صورتیکه جامه دان شما آسیب دیده ،دست برده شده و یا مفقود گردیده است مراتب را فورا و قبل از خروج از فرودگاه به واحد جامه دان واقع در ترمینالهای ورودی سالن B اطلاع دهید .

نقشه سالن مسافران ورودی فرودگاه امام خمینی (ره)

 نقشه سالن مسافران ورودی فرودگاه امام خمینی

نقشه سالن مسافران خروجی فرودگاه امام خمینی (ره)

سالن مسافران خروجی فرودگاه امام

نقشه سالن ترانزیت فرودگاه امام خمینی (ره)

سالن ترانزیت فرودگاه امام

در صورت حمل کالای شکستنی ،میبایستی بسته بندی مناسب و استاندارد باشد در غیر اینصورت ،شرکت هواپیمایی العراقیه هیچگونه مسئولیتی در خصوص آسیب بسته بعهده نخواهد داشت .اما چنانچه بسته به واحد بار CARGOتحویل داده شود ،بارنامه صادر شده و مشمول بیمه می گردد.

 لطفا از قرار دادن هر گونه وسایل با ارزش و قیمتی از قبیل :پول ،طلا و جواهرات،و هر گونه فلزات قیمتی ،اسناد و اوراق بها دار ،مدارک و ضمانت نامه های بانکی ،سوییچ خودرو،کامپیوتر شخصی و گوشی همراه ،دوربین ،کارت اعتباری ،پاسپورت و مدارک شناسایی در جامه دان جدا خودداری نمایید .

 مسافر مجاز است فقط یک بسته یا چمدان با ابعاد 70*50 سانتیمتر و حد اکثر به میزان 7 کیلو گرم که داخل آن قابل رویت باشد به داخل کابین هواپیما ببرد. محتویات مجاز عبارتند از :

-کیف پول، که میتواند حاوی پول، کارت اعتباری و کارتهای شناسایی باشد.

-مدارک لازم مسافرت مانند گذر نامه و بلیط

-داروهای لازم و ضروری جهت مصرف در طول پرواز .داروهای مایع مانند کیت های دیابتی و انسولین با مجوز پزشک مسافر قابل حمل به داخل هواپیما است.

-عینک های طبی و آفتابی بدون جعبه

-لنز چشم بدون بطری مایع                                                                                    

-غذای اطفال

-کلیه لوازم الکترونیکی مانند دوربین ،لپ تاپ ، بدون ریموت

ورود اقلام ذیل به داخل کابین هواپیما ممنوع میباشد :

بمنظور تامین امنیت پروازها و رفاه اسایش مسافرین محترم ،انتقال اشیاء ذیل به داخل هواپیما ممنوع می باشد . لذا جهت تسریع در امر بازرسی اقلام مذکور را به قسمت بار و یا اشیاء ممنوعه تحویل نمایید.

 • انواع سلاحهای گرم شامل:سلاحهای نظامی ،تفنگهای شکاری ،ساچمه زن
 • سلاحهای اسباب بازی که شباهت زیادی به سلاحهای حقیقی دارند .
 • انواع سلاح سردشامل:شمشیر ،دشنه ،کارد سنگری ،انواع چاقو ،تیغ موکت بری ،تیغ جراحی ،قیچی ،پنجه بوکس و سایر اشیاء مشابه .
 • انواع مهمات شامل:فشنگها ،نارنجکها،مواد منفجره از قبیل: تی ان تی ،دینامیت ،چاشنیهای انفجاری و مواد مشابه
 • انواع اسپری هاشامل:گاز اشک اور ،فلفلی ، سمی  و بی حس کننده .
 • مواد سریع الاشتعال شامل:بنزین ،کپسولهای گاز مایع .
 • مایعات اتش زا ،رنگ تینر،آستون ،انواع پاک کننده ها .
 • مواد اکسیده کننده و اکسیده شونده مانند سفید کننده ها .
 • مواد سمی و مسموم

مواد خطرناک در پرواز

در پرواز های داخلی   مسافران گرامی  میبایستی حداقل 2ساعت (بمنظور انجام امور تشریفاتی گمرکی) و در پروازهای خارجی 3ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشند . مسافرین قبل از ورود به فرودگاه مندرجات داخل بلیط با  آرم شرکت هواپیمایی که به منزله قرارداد بین شرکت هواپیمایی و دارنده بلیط می باشد را حتما مطالعه نمایند . همراه داشتن بلیط OKبا آرم شرکت های هواپیمایی و کارت شناسایی /گذرنامه معتبر در فرودگاه جهت ورود به سالن پذیرش مسافر و احراز هویت الزامی می باشد .

مسافران عزیز دقت نمایند که کارت شناسایی /گذرنامه خود را در داخل چمدان  به قسمت بار تحویل ندهند  .   

مدارک لازم پرواز

        

  توجه: شرکت هواپیمایی العراقیه  همانند سایر شرکتهای هواپیمایی هیچگونه مسئولیتی در قبال مفقود شدن اقلام با ارزش (جواهرات،وجه نقد،مدارک شناسایی و .....)در جامه دان های  پذیرش شده نخواهد داشت  .                                                         لذا توصیه میگردد اینگونه اقلام را درون کیف دستی همراه خود به داخل کابین ببرید.    

شماره تماس 51007897 و 51007014 و 51007328  مربوط به فرماندهی پلیس فرودگاه آماده پاسخگویی به هموطنان گرامی میباشد . 

مقررات جهت تحویل اموال گمشده به مالکان آن :

 • احراز کامل هویت مالک توسط پلیس
 • ارائه مشخصات دقیق از ریز اموال توسط مالک 
 • ارائه نمودن اصل پاسپورت و سایر اوراق شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی 
 • ارائه اصل وکالت نامه محضری در صورت فقدان مالک اصلی 
 • ارائه اصل سند مالکیت ،کارتن لوازم صوتی و تصویری ،فاکتور خرید (موبایل ،لب تاپ،دوربین عکاسی یا فیلم برداری )
 • ارائه اصل فاکتور خرید در مورد زیور آلات ،طلا و جواهرات 

                                                             

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز